Startap kultura u Srbiji

Srbija poslednjih godina postahe sve značajnija tačka na mapi evropske startap scene. Podstaknuta razvojem tehnoloških rešenja, digitalizacijom i podrškom Vlade Republike Srbije, startap kultura u zemlji beleži kontinualan rast i, može se reći da postaje jedan od oslonaca domaće privrede. Kao inostranom državljaninu ova informacija može biti od velikog značaja. Bilo da želite da unapređujete poslovne odnose sa startapima iz Srbije, radite u nekom od njih, ili čak pokrenete neki direktno iz Srbije, možete očekivati visoko razvijenu poslovnu svest, značajne podsticaje državnih institucija i dosta prilika za saradnju.

Na sprskoj startap sceni trenutno radi preko šest hiljada ljudi. Činjenica da je taj broj gotovo dupliran za poslednje dve godine, kao i da je u istom periodu pokrenuto 300 novih startapa, ide u prilog tvrdnji o rapidnom razvoju startap kulture u našoj zemlji. Na ovoj stranici možete pronaći detaljan izveštaj sa najsvežijim informacijama o stanju srpskog startap ekosistema.

Tokom poslednje decenije brojni srpski startapi su prešli put od garaža do velikih kompanija na svetskom nivou. Jedna od najpopularnijih svetskih mobilnih video igara "Top Eleven", potekla je upravo i Srbije. Pored gejminga, srpski startapi su postigli globalno upečatljive rezultate i u oblasti biotehnologije. Stručnjaci iz Srbije su pokrenuli platformu koja omogućava naučnicima da brzo i efikasno analiziraju genomske podatke, što je od velikog značaja za istraživanje u oblasti medicine i biologije. Najpoznatiji svetski servis za rezervisanje ribolovačkih putovanja je takođe ideja koja potekla i razvija se u Srbiji.

Uspešnih primera, kao što se da primetiti, ima na pretek, a formula tog uspeha leži u kombinaciji talenta ljudi sa ovih prostora i planskog podsticaja za startape na svim nivoima.

Vlada Srbije prepoznala je značaj startapa za ekonomiju zemlje i preduzela strateške korake kako bi podržala njihov razvoj. Oni obuhvataju različite modele finansiranja i programe podrške, kao i razvijanje mreže za obezbeđivanje investicija u saradnji sa privredom. Takođe, značajnu ulogu imaju i podsticajni planovi poreskih olakšica namenjenog onima koji se odlučuju da započnu svoje startap biznise.

Podrška preduzetnicima se ogleda i kroz biznis inkubatore, kojih u Srbiji ima preko 40, a njihove usluge koristi više od 50 mladih preduzetnika. Najviše ih je u Beogradu, Nišu i Novom Sadu gde dominiraju mala i srednja preduzeća informacionih i digitalnih tehnologija. Pored inkubatora, znatan broj co-working prostora širom Srbije, omogućava da se preduzetnici i stručnjaci povezuju i razmenjuju znanje.

Programi podrške se ogledaju i kroz naizgled mala ali vrlo vredna unapređenja pogotovo za startape kako bi se na početku fokusirali isključivo na razvoj biznisa. Primera radi, u Srbiji možete osnovati firmu digitalno, bez odlaska u Agenciju za privredne registre i sa osnivačkim kapitalom od 100 dinara (manje od 1 evra). Sve poreske obaveze takođe možete regulisati u potpunosti onlajn uz posedovanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata. Pored toga, elektronske fakture su od 2022. godine jednako validne kao i papirni dokumenti.

Pored neophodnih državnih intervencija koje služe da olakšaju i podstaknu razvoj startap scene, bitno je napomenuti da se domaći startapi razvijaju u okviru najplodnije i najbrže rastuće grane privrede - oblasti informacionih tehnologija. Samo u 2023. godini izvoz domaćeg IT-ja je iznosio oko četiri milijarde dolara, što predstavlja rast od oko 40% u odnosu na prethodnu godinu. To implicitno znači da su domaćim startapima širom otvorena vrata saradnje sa uspešnim kompanijama, i najboljim stručnjacima. Pored toga, različite startap i tech konferencije, takmičenja i radionice organizuju se širom zemlje, pružajući priliku za umrežavanje i učenje. Većina ovih događaja se održava na engleskom jeziku, te ovo može biti idealna prilika da se integrišete u zajednicu.

U skladu sa savremenim svetskim tendencijama, u Srbiji se poklanja intenzivna pažnja razvoju ženskog tehnološkog preduzetništva i ravnopravnog položaja polova u IT-ju. Prošle godine je kroz brojne radionice i kurseve prošlo preko 3000 žena i devojaka koje su osposobljene veštinama koje im omogućavaju da jednostavnije uplove u startap okruženje.

Sve informacije vezane za razvoj startapa možete pronaći na specijalizovanom za pitanja starap kulture u Srbiji koji funkcioniše pod pokroviteljstvom Ministarstva privrede Republike Srbije. Bilo da vas interesuje da pronađete pouzdanu investiciju, naučite sve o poreskim olakšicama ili pronađete informacije o svim relevantnim događajima, ovaj portal će vam biti od pomoći. Takođe, najtoplije vam preporučujemo da posetite i portal Fonda za inovacionu delatnost koji je specijalizovan za pružanje podrške inovacionoj delatnosti i upravljanje finansijskim sredstvima za podsticanje inovacija.

Na vrh