Da biste radili u Srbiji, morate imati odgovarajuću vizu ili dozvolu za boravak i rad, a u nekim slučajevima dozvolom za privremeni boravak možete steći pravo na rad.
Bitno je napomenuti i da postoje određeni poslovi koje možete obavljati i bez radne dozvole u kraćem vremenskom periodu do 90 dana (o tome više informacija na kraju ovog teksta).
Koje pravilo važi za vas zavisi od posla koji želite da obavljate, svrhe vašeg boravka u Srbiji, dužine boravka, a takođe zavisi i od toga koja zemlja je izdala pasoš sa kojim ulazite na teritoriju Repubilke Srbije.
Radna viza je potrebna strancima koji su u viznom režimu i dolaze da rade u Srbiji.
Da budete sigurni da li vam je potreba viza za rad koja traje maksimalno 180 dana ili možete direktno podneti zahtev za dozvolu za privremeni boravak po osnovu zaposlenja koja traje maksimalno 36 meseci, posetite Moj vodič za ulazak, vize i boravak.
Radna viza je zapravo viza D koja je izdata u svrhu rada. Ova viza vam služi da boravite i radite u Srbiji u periodu od maksimalno 180 dana i u tom slučaju vam nije potrebno da izvadite radnu dozvolu. Ukoliko želite da ostane duže i nastavite sa istim zaposlenjem, potrebno je da podnesete zahtev za jedinstvenu dozvolu za privremeni boravak i rad.
Tipovi zaposlenja za koje se može dobiti viza D su:
Strancima iz određenih zemalja nije potrebna viza D da bi ušli u Srbiju, boravili i radili u njoj, već mogu elektronskim putem (bilo da su već u Srbiji ili ne), da podnesu zahtev za privremeni boravak po osnovu zaposlanja.
Zapošljavanje je svrha boravka na osnovu koje možete dobiti dozvolu za boravak i rad. Postoje tipovi zapošljavanja koji zahtevaju dozvolu za rad, te će ona automatski biti integrisana u dozvolu koja se naziva jedinstvena dozvola za boravak i rad.
Tipovi zaposlenja na osnovu kojih se dobija jedinstvena dozvola za boravak i rad:
U okviru svrhe boravka koji podrazumeva zapošljavanje, postoje neki tipovi zapošljavanja koji ne zahtevaju dozvolu za rad:
Ukoliko je razlog vašeg boravka jedan od navedena četiri, vaša dozvola za privremeni boravak biće dozvola sa pravom na rad. Vaše pravo na rad je integrisano kroz dozvolu za privremeni boravak koja se izdaje na maksimalno 36 meseci.
Zahtev za vizu D i dozvolu za privremeni boravak po osnovu zapošljenja možete podneti sami, ili je može podneti vaš poslodavac. Zahtev za vizu D možete podneti elektronski na ovom Portalu. Zahtev za privrmeni boravak možete podneti lično ili elektronski, a zahtev za jedinstvenu dozvolu, podnosite isključivo elektronski na ovom portalu.
Uvažavajući potrebu da strani državljani koji imaju odobren privremeni boravak po drugim osnovama propisanim važećim Zakonom o strancima, imaju i mogućnost da rade u našoj zemlji, čime doprinose razvoju zemlje, omogućeno je da veliki broj stranaca ima zakonom odobreno pravo na rad u Republici Srbiji i bez izdavanja jedinstvene dozvole za privremeni boravak i rad. U tu grupu stranaca spadaju pre svega stranci kojima je odobren privremeni boravak po osnovu spajanja porodice sa državljaninom Republike Srbije, stranci koji imaju odobren privremeni boravak po osnovu posedovanja nepokretnosti, po osnovu studiranja (u vremenskom periodu propisanim Zakonom o zapošljavanju stranaca), stranci koji imaju odobren privremeni boravak po osnovu naučno istraživačkog rada, volonteri, strani novinari, strani eksperti koji su angažovani na projektima u državnim organima Republike Srbije, verski službenici, stranci na humanitarnom boravku, stranci koji su žrtve trgovine ljudima i drugi stranci u skladu sa odredbama Zakona o zapošljavanju stranaca, kao i stalno nastanjeni stranci.
Ako u Srbiji ne boravite duže od 90 dana u periodu od 180 dana računajući od datuma prvog ulaska, onda ostvarujete pravo na rad u navedenom periodu bez izdate jedinstvene dozvole, pod uslovom da:
Napomena: Presudnu ulogu u tome da li vam je potrebna viza za boravak u Srbiji do 90 dana ima vizni režim sa zemljom iz koje dolazite kao i svrha vašeg boravka. Posetite Moj vodič za ulazak, vize i boravak i saznajte koja je viza baš vama potrebna. Takođe, informacije možete dobiti i na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Na vrh