Porezi na prihod

Ukoliko ste strani državljanin koji radi u Srbiji, ovaj tekst služi da vas upozna sa vašim poreskim pravima i obavezama. Bilo da ste zaposleni, samozaposleni, ili ste digitalni nomad, odnosno upućeno lice, blagovremeno regulisanje poreskih obaveza na prihod je sastavni deo vašeg boravka u Srbiji.

Porez na dohodak fizičkih lica obračunava se i plaća u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana.

Ukoliko ste strani državljanin zaposlen u Srbiji

Pod zaradom, za poreske svrhe, smatra se zarada koja se ostvaruje po osnovu radnog odnosa, definisana zakonom kojim se uređuju radni odnosi i druga primanja zaposlenog.

Porez na zaradu obračunava se i plaća po stopi od 10%. Poresku osnovicu čini zarada umanjena za mesečni neoporezivi iznos. Za 2024. godinu neoporezivi iznos je 25.000 dinara mesečno. Ovaj iznos se usklađuju godišnjim indeksom potrošačkih cena u kalendarskoj godini koja prethodi godini u kojoj se usklađivanje vrši, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Poslodavac kao isplatilac prihoda obračunava i plaća porez po odbitku, tako što za svakog obveznika i za svaki pojedinačno isplaćeni prihod, obračunava, obustavlja i uplaćuje porez na propisani jedinstveni uplatni račun u momentu isplate prihoda, u skladu sa propisima koji važe na dan isplate prihoda, osim ako Zakonom o porezu na dohodak građana nije drukčije propisano.

Po osnovu zarade obračunavaju se i plaćaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje (za penzijsko i invalidsko osiguranje, za zdravstveno osiguranje i za osiguranje za slučaj nezaposlenosti).

Stope po kojima se obračunavaju i plaćaju doprinosi jesu:

  • za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 24% (na teret poslodavca plaća se po stopi od 10%, a na teret zaposlenog po stopi od 14%);
  • za obavezno zdravstveno osiguranje - 10,3% (na teret poslodavca i na teret zaposlenog plaća se po stopi od 5,15%);
  • za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 0,75% (plaća se na teret zaposlenog).

Ističemo da, je propisana olakšica za zapošljavanje za novonastanjenog obveznika, u vidu umanjenja osnovice poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za 70% po osnovu zarade novonastanjenog obveznika, koji u periodu od 24 meseca koji prethode danu zaključenja ugovora o radu sa kvalifikovanim poslodavcem nije pretežno boravio na teritoriji Republike Srbije ili koji u momentu zaključenja ugovora o radu sa kvalifikovanim poslodavcem ima manje od 40 godina života, a koji je u periodu od 12 meseci koji prethode zaključenju ugovora o radu sa kvalifikovanim poslodavcem pretežno boravio van teritorije Republike Srbije radi daljeg školovanja, odnosno stručnog usavršavanja. Olakšica je u primeni od 1. marta 2020. godine, a ostvaruje se za period od 5 godina od dana zaključenja ugovora o radu. Pravo na umanjenje osnovice poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje po osnovu zarade ima onaj novonastanjeni obveznik koji se istovremeno sa zasnivanjem radnog odnosa ili u razumnom roku po zasnivanju radnog odnosa, nastanjuje na teritoriji Republike Srbije i koji ispunjava uslov da se smatra njenim poreskim rezidentom i osiguranikom.

Ukoliko ste strani državljanin koji je samozaposlen u Srbiji

Lica koja u Republici Srbiji registruju samostalnu delatnost, kao preduzetnici, podležu oporezivanju prihoda po stopi od 10%.

Poresku osnovicu čini oporeziva dobit ili paušalno utvrđeni prihod, u zavisnosti od izbora obveznika i ispunjenja propisanih uslova. Porez na prihode od samostalne delatnosti na oporezivu dobit plaća se samooporezivanjem, dok se porez na paušalno utvrđeni prihod plaća po rešenju Poreske uprave.

Po osnovu prihoda od samostalne delatnosti, preduzetnici plaćaju doprinose za obavezno socijalno osiguranje (penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje, i osiguranje za slučaj nezaposlenosti).

Stope po kojima se obračunavaju i plaćaju doprinosi su:

  • za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 24%;
  • za obavezno zdravstveno osiguranje - 10,3%;
  • za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 0,75%.

Detaljne informacije o poreskim obavezama za samozaposlene, dostupne su na vebsajtu Poreske uprave i u Poreskom informatoru za fizička lica koja obavljaju samostalnu delatnost, i koji možete preuzeti ovde.

Ukoliko ste digitalni nomad ili vršite posao na teritoriji Republike Srbije kao zaposleni u stranoj firmi (upućeno lice)

Ukoliko ste strano fizičko lice — nerezident, i ostvarujete prihode od autorskih i srodnih prava i po osnovu ugovorene naknade za rad na teritoriji Republike Srbije od isplatioca prihoda iz inostranstva (pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice) ili domaćeg fizičkog lica, odnosno od drugog lica koje prilikom isplate prihoda ne obračunava i ne plaća obaveze po osnovu poreza i doprinosa u Republici Srbiji, imate obavezu samostalnog obračuna i plaćanja poreza na dohodak i doprinose za obavezno socijalno osiguranje (doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i doprinos za zdravstveno osiguranje).

Porezi i doprinosi na prihode od autorskih i srodnih prava i ugovorene naknade za izvršeni rad, na koje se porez plaća samooporezivanjem plaćaju se kvartalno na osnovu prihoda ostvarenih u tom periodu.

Možete izabrati jedan od dva alternativna načina priznavanja normiranih troškova u dinarskom iznosu i utvrđivanja osnovice poreza na dohodak građana i osnovice doprinosa za penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje.

Prvi model

  • Priznaju se normirani troškovi od 103.296 dinara kvartalno;
  • Porez se plaća po stopi od 20%;
  • Osnovica doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za kvartal je oporezivi prihod;
  • Osnovica doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje za kvartal je najmanje trostruki iznos osnovice od 15% prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji.

Drugi model

  • Priznaju se normirani troškovi od 62.300 dinara kvartalno uvećani za 34% bruto prihoda ostvarenog u kvartalu;
  • Porez se plaća po stopi od 10%;
  • Osnovica doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za kvartal je najmanje trostruki iznos najniže mesečne osnovice doprinosa;
  • Osnovica doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje je ista kao i za prethodnu grupu obveznika.

Za svaki kvartal postoji mogućnost izbora različite poreske osnovice, gde obveznici za svaki kvartal utvrđuju i plaćaju porez, a poreska prijava se podnosi u roku od 30 dana od isteka kvartala, kada je i rok za plaćanje poreza. Informacije u vezi sa oporezivanjem i potrebni formulari dostupni su na ovom linku.

Уколико сте упућени на рад у Србију од стране иностраног послодавца, обрачунавају се и плаћају порез и доприноси за обавезно социјално осигурање на вашу зараду, осим ако међународUkoliko ste upućeni na rad u Srbiju od strane inostranog poslodavca, obračunavaju se i plaćaju porez i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na vašu zaradu, osim ako međunarodni ugovori ne predviđaju drugačije regulisanje ovih obaveza.ни уговори не предвиђају другачије регулисање ових обавеза.

Na vrh