Bezbedna oaza za građane i turiste

Jedan od najbitnijih faktora za putovanje ili život u drugoj državi je stanje bezbednosti u njoj. Svet je danas u krizi, mnogo je ratnih žarišta širom sveta, stope kriminala rastu, a i klimatske promene izrazito utiču na sve češću pojavu katastrofalnih prirodnih nepogoda. Sve to utiče na donošenje odluke da li će se neko odlučiti da se preseli ili provide određeni period u drugoj državi.

Slobodno i s pravom možemo reći da je Republika Srbija u ovom trenutku bezbedna zemlja koja nastoji da, u trenucima velikih izazova u svetu, stepen svoje bezbednosti održi pa čak i unapredi. Period političke i bezbednosne nestabilnosti Srbije koji se vezuje za kraj prošlog veka je iza nas i percepcija Srbije po ovim pitanjima je danas značajno drugačija nego pre dvadeset ili trideset godina. Strah od eskalacije nasilja, ratova i terorističkih napada je nizak.

Nizak nivo kriminala

Kriminal i razbojništva su nažalost neizostavan deo života. Ne postoji apsolutno bezbedno mesto na svetu. Ipak, neki prostori su bezbedniji od drugih. Srbija se može pohvaliti niskom stopom kriminala u poređenju sa većinom država u svetu. Štaviše, Repuiblika Srbija je ocenjena i kao manje opasno mesto za život od čak i od nekih razvijenijih evropskih zemalja, a posebno od Sjedinjenih Američkih Država, Latinske Amerike, velikog dela Azije i čitave Afrike. Nizak nivo kriminala i, poslednično, visok indeks opšte bezbednosti, omogućavaju nam da svim inostranim državljanima koji žele da se presele u Srbiju ili da je turistički posete garantujemo bezbedan boravak u našoj zemlji.

Bezbednost u Beogradu i drugim velikim gradovima

Posebno je bitno naglasiti da se i najveći srpski gradovi: Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac, kotiraju kao izrazito bezbedni gradovi. Beograd, kao milionski grad, najprivlačnija je turstička destinacija u Republici Srbiji. Takođe, poslednjih godina, Beograd je postao pravi magnet za ljude iz inostranstva koji traže kvalitetno, pristupačno i mirno mesto za porodični život. Kao i svaka metropola, Beograd ima svojih izazova sa kriminalom. Ipak, indeks kriminalnih aktivnosti je nizak. Štaviše, Beograd je znatno bezbedniji od mnogih velikih gradova kao što su Njujork, London, Pariz, pa čak i od Stokholma, koji se uobičajeno smatra bezbednom svetskom prestonicom. Takođe treba napomenuti da Beograd nema zabranjenih kvartova (takozvane no-go zone). Možda nisu svi krajevi Beograda estetski dopadljivi, ali se i stanovnici i turisti mogu osećati spokojno u svim delovima grada i preko dana i tokom noći.

Blaga narav prirode u Republici Srbiji

Usled geografskih i klimatskih faktora mnoga područja na zemlji su prilično negostoljubiva i opasna za život i ljudima koji dolaze u te predele može da bude izrazito teško da se naviknu. Opasnost od prirodnih nepogoda kao što su razorni zemljotresi, vulkani, cunamiji, požari i poplave nisu zanemarljiv faktor kada biramo lokaciju za život.

Geografski položaj Srbije je takav da joj je doneo brojne probleme kroz istoriju. Glavni grad Beograd je rušen do tenelja 44 puta i dizan iznova. Osim što je strateško mesto “između istoka i zapada”, razlog zašto su Beograd i ovi krajevi oduvek bili atraktivni brojnim civilizacijama su i povoljni uslovi za život. Leta u Beogradu i Republici Srbiji jesu vruća ali nisu nepodnošljiva. Zime mogu biti oštre, ali najverovatnije se radi o tek nekoliko dana ispod nule. Iako se Republika Srbija nalazi na trusnom području, opasnost od zemljotresa razorne moći je gotovo jednak nuli. Vulkanske aktivnosti su nešto o čemu sigurno nećete brinuti dok ste u Srbiji. Strah od orgromnih poplava i požara je s obzirom na klimatske promene svuda u svetu s razlogom povećan, te vas možemo upozoriti da su potrebne mere opreza u priobaljima reka tokom prolećnih meseci i u šumskim predelima tokom najtoplijih dana leta.

Ipak, prema proceni rizika od prirodnih katastrofa, Srbija spada u red zemalja sa najnižim indeksom.

Na vrh