Zdravstvo i zdravstveno osiguranje

Prilikom dolaska u Srbiju, jedno od glavnih pitanja koje treba regulisati jeste zdravstveno osiguranje. Zdravstveni sistem Republike Srbije obuhvata mrežu institucija u kojima svi građani imaju pristup kompletnoj zdravstvenoj zaštiti.

Hitna medicinska pomoć

Strani državljani, kao i naši državljani koji žive i rade u inostranstvu, za vreme privremenog boravka u Srbiji, imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć. Način ostvarivanja prava na hitnu medicinsku pomoć se razlikuje po zemljama. Više informacija o tome koja pravila važe za koju zemlju možete pročitati ovde.

Međunarodne sporazume kojima je definisana saradnja u oblasti zdravstvenog osiguranja, Republika Srbija zaključila je sa 25 država i 1 provincijom. Za više informacija o međunarodnim ugovorima, posetite ovu stranicu.

Sistem zdravstvenog osiguranja za strance koji žive u Srbiji

Državno zdravstveno osiguranje funkcioniše kroz sistem obaveznog osiguranja, a za one koji žele dodatno osiguranje, postoji i opcija privatnog zdravstvenog osiguranja.

Državno zdravstveno osiguranje

Državno zdravstveno osiguranje podrazumeva doprinose koje, direktno ili preko svog poslodavca, plaćate Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje na mesečnom nivou. Ovi doprinosi pokrivaju troškove lečenja u svim državnim domovima zdravlja, ambulantama, bolnicama i specijalističkim klinikama. Vaše zdravstveno osiguranje pokriva sve procedure, intervencije i operacije za koje postoji tretman u Republici Srbiji.

Državno zdravstveno osiguranje u Republici Srbiji je obavezno bilo da ste zaposleni u kompaniji, ili ste samostalni preduzetnik. U slučaju da ste zaposleni u određenoj kompaniji, doprinose za zdravstveno osiguranje na mesečnom nivou uplaćivaće vaš poslodavac. Takođe, vaš poslodavac je dužan i da overi vašu zdravstvenu knjižicu nakon što vas prijavi u centralni registar osiguranika.

Kao preduzetnik snosite obavezu da sami uplaćujete doprinose. Takođe, dužni ste i da se registrujete u matičnoj RFZO ustanovi i tom prilikom overite zdravstvenu knjižicu.

Ukoliko sa određenim pravnim licem zasnujete ugovor o delu, to lice će biti u obavezi da plati doprinose za vaše zdravstveno osiguranje. Vrlo je bitno napomenuti da je doprinose neophodno izmirivati redovno, na mesečnom nivou, kako bi vaša zdravstvena knjižica bila overena što vam omogućava pristup zdravstvenoj zaštiti.

Pored osiguranog lica koje uplaćuje, ili kome su plaćeni doprinosi za državno zdravstveno osiguranje, pravo na osiguranje stiče i supružnik u slučaju da nema osnov po kome sebi može plaćati doprinose za zdravstvenu zaštitu.

Deca do 18 godina automatski dobijaju zdravstveno osiguranje, kao članovi porodice. Nakon navršenih 18 godina lice može imati garantovanu zdravstvenu zaštitu ili kao deo porodice u kojoj je jedan od članova osiguran ili kao lice koje ne ostvaruje redovne prihode (nezaposleno lice). Na ovakav vid zdravstvenog osiguranja lice stiče zaštitu do navršenih 26 godina.

Privatno zdravstveno osiguranje

U Republici Srbiji se možete odlučiti i za opciju dodatnog, dobrovoljnog privatnog zdravstvenog osiguranja u jednom od sistema koji pružaju ovu uslugu, po sopstvenom izboru. Privatne ambulante, bolnice i klinike pružaju ceo spektar zdravstvenih usluga. Usluge privatnih sistema možete obezbediti putem dodatnog zdravstvenog osiguranja ili prema standardizovanim cena za konkretne zdravstvene preglede i intervencije.

Osnov za polisu privatnog zdravstvenog osiguranja je ugovor koji zaključujete sa osiguravajućim društvom, a ukoliko već imate ovakvo osiguranje u inostranstvu, prvi korak je da proverite da li vaše matično osiguravajuće društvo ima predstavništvo u Srbiji. Kompletan registar osiguravajućih društava koja posluju u Republici Srbiji možete pronaći na sajtu Narodne banke Srbije.

Na vrh