Pokrenite postupak registracije

Registracija se pokreće podnošenjem registracione prijave. Prijava za registraciju DOO se može podneti isključivo , se vrši u aplikaciji Agencije za privredne registre.

Prijava za registraciju preduzetnika može biti podnesena ili elektronski ili podnošenjem pisanog obrasca i to:

  • Lično, u sedištu Agencije za privredne registre u Brankovoj 25 u Beogradu, ili u jednoj od 13 filijala Agencije ili određenim opštinskim kancelarijama (više informacija ovde);
  • Poštom, slanjem dokumentacije na adresu: Agencija za privredne registre, Brankova 25, 11000 Beograd, Srbija.

Za elektronsku Registraciju osnivanja preduzetnika ili privrednog društva potrebno je da podnosilac prijave poseduje:

  • nalog na Portalu eID.gov.rs.
  • kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis) izdat od sertifikacionog tela u Republici Srbiji,
  • instaliran čitač elektronskih kartica i instaliranu NEXU aplikaciju za elektronsko potpisivanje
  • Visa, MasterCard ili Dina platne kartice za plaćanje naknade.

eRegistracija osnivanja privrednih društava i drugih privrednih subjekata se vrši u aplikaciji Agencije za privredne registre.

Jednošalterski sistem registracije

Uspostavljanjem „jednošalterskog sistema registracije“ (engl. One-stop-shop), između Agencije za privredne registre (APR), Poreske uprave i Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO), omogućeno je da se zajedno sa rešenjem o osnivanju, koje donosi Agencija za privredne registre, dobija istovremeno registarski/matični broj iz Republičkog zavoda za statistiku i poreski identifikacioni broj (PIB), koji dodeljuje Poreska uprava.

Takođe, podnošenjem jedinstvene registracione prijave osnivanja privrednog subjekta u APR-u ujedno se može podneti i evidenciona prijava prijava za PDV Poreskoj upravi kako za društva tako i za preduzetnike kao i prijava preduzetnika na paušalno, oporezivanje ili isplatu lične zarade.

Najzad, putem jednošalterskog sistema registracije preko APR vrši se i prijava na obavezno socijalno osiguranje Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja za preduzetnika ili za osnivača koji je ujedno i registrovani zastupnik privrednog društva.

Potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom

Važno je da budete informicani o tome šta je potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom (kvalifikovani elektronski potpis), čemu služi, i kako da ga pribavite.

Da biste mogli da osnujete privredno društvo ili da se elektronski registrujete kao preduzetnik, potreban vam je potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom Potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom je elektronska zamena rukom pisanog potpisa kojom se identifikuje potpisnik i garantuje integritet podataka. Potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom je skup podataka u elektronskom obliku, to nije digitalna slika svojeručnog potpisa.

Kako biste mogli da kreirate potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, morate posedovati kvalifikovani elektronski sertifikat (KES), kojim možete pristupati elektronskim uslugama i potpisivati elektronske dokumente. Kvalifikovane elektronske sertifikate izdaju sertifikaciona tela.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) izdaje kvalifikovani elektronski sertifikat sa digitalnim potpisom na čipovanim ličnim kartama. Kako biste ga pribavili potrebno je da lično odete u najbližu ispostavu MUP-a i podnesete zahtev. MUP ne naplaćuje izdavanje KES-a. Više informacija dostupno je na veb prezentaciji Ministarstva unutrašnjih poslova.

Postoje i druga (komercijalna) sertifikaciona tela koja izdaju kvalifikovane elektronske sertifikate, ali se oni naplaćuju.

Kvalifikovani elektronski sertifikat možete koristiti da biste elektronski potpisivali dokumenta i kako biste osnovali firmu elektronski. Može vam biti vrlo koristan (u nekim slučajevima i neophodan) u poslovanju, a pre svega je potreban za:

  • Predaju završnih finansijskih izveštaja u Agenciji za privredne registre.
  • Evidentiranje stvarnog vlasnika u roku od 15 dana od dana osnivanja firme.
  • Prijavu radnika u CROSO.
  • Uvid u stanje poreskog duga u Poreskoj upravi i lokalnoj poreskoj administraciji.
  • Izdavanje dozvola za gradnju.
Budite obavešteni - koristite elektronsko sanduče

eSanduče je elektronsko poštansko sanduče koje se od maja 2020. godine dodeljuje svakom registrovanom korisniku Portala eUprava kako bi organi javne uprave mogli da mu elektronski dostavljaju akta i obaveštenja. Elektronska dostava omogućava brzu, jednostavnu, pouzdanu i besplatnu dostavu rešenja, potvrda i drugih akata i obaveštenja od strane javne uprave u elektronskom obliku, kao i praćenje statusa poslatih akata u svakom momentu.

Korisnici Portala eUprava dobijaju imejl odnosno SMS obaveštenje o prispeću elektronskog dokumenta u eSanduče, nakon čega se dokument može preuzeti u bilo kom trenutku. Osim ove mogućnosti, korisniku Portala eUprava i organima javne uprave je dostupna i potvrda o dostavi koja sadrži podatke o statusu dostave, čime se unapređuje pravna sigurnost i otklanjaju moguće sumnje u pravosnažnost odluka.

Očekuje se da u narednom periodu eSanduče postane dominantan kanal za dostavu pisama i drugih obaveštenja građanima i privredi.

Na vrh