Obrazovanje i upis u školu

Sistem obrazovanja u Republici Srbiji obuhvata predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno I srednje obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih. Po zakonu svako lice ima pravo na obrazovanje i vaspitanje. Takođe Ustav Republike Srbije nalaže da je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno, a srednje obrazovanje besplatno. Institucije na svim nivoima obrazovanja mogu biti državne (javne) ili privatne.

Osnovno obrazovanje

Osnovno obrazovanje traje osam godina i podeljeno je u dva ciklusa:

  • od 1. do 4. razreda (jedan nastavnik za sve predmete osim stranih jezika i pojedinih fakultativnih predmeta),
  • od 5. do 8. razreda (jedan nastavnik za svaki predmet).

U prvi razred osnovne škole upisuje se dete koje do početka školske godine (1. septembra)  ima najmanje šest i po, a najviše sedam i po godina. Škola je dužna da upiše svako dete sa područja škole. Škola može da upiše i dete sa područja druge škole, na zahtev roditelja, u skladu sa mogućnostima škole. Roditelj ima pravo da izabere osnovnu školu u koju želi da upiše dete podnošenjem zahteva izabranoj školi najkasnije do 1. februara  u godini u kojoj se vrši upis.

Za upisivanje u prvi razred ne postoje prijemni ispiti, osim za osnovne muzičke i baletske škole. Školski psiholog obavlja psihološku procenu kako bi procenio spremnost deteta da pohađa školu. Ukoliko je potrebno, na osnovu mišljenja školskog psihologa, upis se može odložiti za godinu dana. Takođe, moguće je i da se dete uzrasta između 6 i 6,5 godina upiše u prvi razred ako pokažu potrebnu spremnost i zrelost.

Kroz opciju eZakazivanje na portalu eUprava roditeljima je omogućen online upis dece u prvi razred osnovne škole putem. Na ovaj način roditelji jednim odlaskom u školu završavaju sve aktivnosti vezane za upis deteta u školu.

Ukoliko želite da vaše dete pohađa privatnu osnovnu školu dobro je da znate da u našoj zemlji postoji razvijen sistem privatnih osnovnih škola sa međunarodno sertifikovanim programima kao što su “osnovne škole Međunardone mature” (International Baccalaureate) ili sistema “Cambridge IGCSE”.

Srednje obrazovanje

Sistem srednjeg obrazovanja u Srbiji obuhvata srednje škole opšteg tipa (gimnazije), srednje stručne škole, umetničke škole i vojne škole. Osim pojedinih stručnih škola koje traju tri godine, srednje obrazovanje u Srbiji traje četiri godine. Pored državnih škola, Republika Srbija poseduje i sistem privatnog srednjoškolskog obrazovanja kao i mrežu internacionalnih srednjih škola.

Srednja škola se upisuje nakon položenog završnog ispita u osnovnoj školi. Rangiranje za upis se vrši na osnovu postignutog uspeha u šestom, sedmom i osmom razredu, uspeha na završnom ispitu i uspehu na takmičenjima. Za specijalizovane gimnazije i odeljenja i umetničke škole je potrebno da učenik položi i prijemni ispit.

Upis u srednje škole čiji su osnivači Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave vrši se putem portala portala Moja srednja škola.

Ukoliko je dete osnovnu školu završilo u inostranstvu, potrebno je na sajtu Agencije za kvalifikacije pokrenuti postupak za priznavanje strane osnovnoškolske isprave.

Visoko obrazovanje

U Srbiji se delatnost visokog obrazovanja ostvaruje na devet državnih univerziteta i na 21 državnoj akademiji i visokoj školi strukovnih studija. Takođe, visoko obrazovanje se odvija i na privatnim visokoškolskim ustanovama, koje su akreditovane od strane Nacionalnog akreditacionog tela. Spisak svih akreditovanih fakulteta i univerziteta u Srbiji možete pronaći na sledećem linku.

Osnovni uslov za upis na fakultet jeste da imate završenu četvorogodišnju srednju školu. Pravo na visoko obrazovanje imaju sva lica sa položenom opštom, stručnom ili umetničkom maturom. Pojedini fakulteti mogu postaviti specifičnije uslove.kao što su završen određeni tip srednje škole, posebne zdravstvene i druge sposobnosti, i slično. Detalje o uslovima za upis na određeni fakultet možete naći na sajtu fakulteta koji želite da upišete.

Ukoliko ste srednju školu završili u inostranstvu potrebno je da pokrenete postupak za priznavanje srednjoškolske diplome na sajtu Agencije za kvalifikacije.

Nakon diplomiranja na fakultetu dobijate uverenje o završenim studijama. Diplomu koju izdaje univerzitet potpisuje rektor univerziteta, tako da se ona jednom ili dva puta godišnje uručuje diplomcima koji su u prethodnoj godini diplomirali.

Pre samog povratka u Srbiju, poželjno je da posetite sajt Agencije za kvalifikacije i proverite koje dokumente je potrebno da pripremite dok ste još u zemlji iz koje dolazite. Kada stignete u Srbiju, svu potrebnu dokumentaciju predajete lično u Agenciji za kvalifikacije ili je šaljete preporučenom poštom. Ova agencija je zadužena ta priznavanje osnovnog, srednjeg i visokoškolskog obrazovanja stečenog u inostranstvu.

Na vrh