Stranac ste u Repbublici Srbiji i došli ste na ideju da pokrenete svoj biznis? Prvo je potrebno da razradite svoju ideju i da se dobro informišete o stanju na tržištu. U tome vam mogu pomoći podaci, analize, generalno istraživanje na internetu o potrebama za uslugama ili proizvodima koje možete pružati i proizvoditi.
Analizirajte i finansijski aspekt svog poslovanja i pronađite mogućnosti za dodatno finansiranje. Korisno je da se informišete o svim dostupnim vidovima finansijske i nefinansijske podrške na portalima kao što su eUprava и Prvredna komora Srbije.
Ukoliko vam je potrebna viza da biste boravili u Republici Srbiji i želite da regulišete svoj boravak na osnovu pokretanja biznisa kao svrhe boravka, važno je da imate na umu da stranaci mogu da započnu svoj biznis registracijom firme kod nadležnog organa, ali to ne garantuje dobijanje vize za boravak u Republici Srbiji.
Pročitajte sve dostupne informacije o pokretanju biznisa na ovom i drugim portalima državne uprave i informišite se o administraciji koju pokretanje i vođenje biznisa podrazumeva. Kako biste suzili polje istraživanja, počnite tako što ćete odabrati odgovarajući oblik poslovanja. Više o oblicima poslovanja možete pročitati ovde.
Pripremite se za postupak registracije. Više o samom postupku registracije možete pročitati u tekstu Pokrenite postupak registracije.
U nastavku ovoga teksta možete saznati više odrugim relevantnim temama u domenu pripreme za pokretanje posla kao što su - odabir poslovnog imena, odabir delatnosti, osnivački ulog pri podnošenju prijave osnivanja privrednog društva i neophodnost izrade pečata.
Poslovno ime ili naziv ne sme da bude sličan nazivu drugog preduzetnika sa istim predmetom poslovanja. Isto tako, naziv privrednog društva ne sme biti sličan nazivu već registrovanog privrednog društva Proveru naziva možete izvršiti na veb prezentaciji Agencije za privredne registre. Pogledajte i video uputstvo za registraciju poslovnog imena i rezervaciju naziva u Agenciji za privredne registre.
U registracionoj prijavi je potrebno da se navede pretežna delatnost. To je delatnost kojom će se privredni subjekat primarno baviti, ali ne mora da bude jedina. Ovde možete pogledati spisak delatnosti i njihove opise.
Za određene delatnosti je potrebno ispuniti prethodne uslove, dobiti određena odobrenja i licence (pogledati pitanje br. 10). Preduzetnik može obavljati i neke druge delatnosti pored one koja je primarna. Ako je za te druge delatnosti potrebno pribaviti prethodno odobrenje ili saglasnost, preduzetnik će morati da ih pribavi.
Osnivači firme se često pitaju da li moraju da imaju uplaćen osnivački ulog pri podnošenju prijave osnivanja privrednog društva.
Odgovor je - ne. Prilikom osnivanja preduzetničke radnje ne postoji obaveza uplaćivanja osnivačkog uloga, a prilikom osnivanja društva jedino je obavezno navesti u osnivačkom aktu koliki će biti upisani ulog (novčani ili nenovčani) koji se može uplatiti nakon osnivanja u roku koji se odredi u osnivačkom aktu. Više informacija je dostupno na veb prezentaciji Agencije za privredne registre.
Ne, pečat nije obavezan za poslovanje preduzetnika i privrednih društava. Bez pečata možete podneti poresku prijavu, otvoriti račun u banci bez pečata, preuzimati poštu i drugo. Nijedna institucija ne sme da Vam uskrati uslugu zato što nemate pečat.
U slučaju da se od preduzetnika ili privrednog društva zahteva pečat kao neophodan uslov za otvaranje računa u banci, zahtev treba prijaviti Kontakt centru Vlade Republike Srbije.
Na vrh