Ubrzani rast IT industrije

IT industrija u Republici Srbiji doživljava rapidan rast i razvoj poslednjih godina, postavši jedan od ključnih sektora privrede zemlje. Izvoz IT sektora Republike Srbije 2023. godine je iznosio oko 3,5 milijardi evra i od 2012. je porastao čak oko 10 puta. Što se tiče broja zaposlenih u ovom sektoru, on je sa 40 hiljada porastao na 125 hiljada u ovom periodu. Interesantan je podatak da žene čine 36.6% od ovog broja što nadmašuje evropski prosek (32%). Ako analiziramo samo startap sektor, primetićemo da je, njegova vrednost milijardu dolara kao i da se broj srpskih startapa godišnje poveća za 20%. Značajne rezultate postiže i domaća gejming industrija čija vrednost u 2023. dostiže skoro 200 miliona dolara (17% više u odnosu na 2022.) Šta se nalazi iza ovih upečatljivih brojki i kako je Srbija uspela da ostvari svoj puni potencijal u oblasti informacionih tehnologija?

Obrazovanje danas figuriše kao verovatno najbitniji faktor dugoročnog razvoja neke privredne grane. Republika Srbija je ѕbog toga uložila značajne napore da obrazovanje prati potrebe savremenog čoveka i svetske trendove. Od 2017. godine, programiranje je postalo obavezan predmet u od petog razreda osnovne škole, a univerziteti širom zemlje nude kvalitetne studijske programe iz oblasti informacionih tehnologija. Neki od najznačajnijih su Elektrotehnički fakultet, Matematički fakultet, Računarski fakultet i Fakultet organizacionih nauka u Beogradu, potom Elektronski fakultet u Nišu kao i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu.

Takođe, u poslednje vreme nastaje sve vreći broj inicijativa koji kroz interdisciplinarnost pokušavaju da zainteresuju mlade za IT i predoče im sav njegov potencijal. Takav je, na primer, program “Creative Tech Workshops” namenjen srednjoškolcima umetničko-tehničkih usmerenja koji na radionicama uče kako da kreiraju svetove u video igrama ili kako da animiraju digitalne likove. Na Fakultetu dramskih umetnosti akreditovan je studijski program Vizuelni efekti, animacija i gejm art koji takođe približava umetnost i tehnologiju i daje studentima novu perspektivu.

Obuke u programu prekvalifikacija za IT imaju cilj da brzo unaprede ponudu talenata na tržištu rada. Program za nezaposlene kandidate sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje, dok program za zaposlene sprovodi Kancelarija za IT i eUpravu.

Pored obrazovanja, Republika Srbija na najvišem nivou omogućava i podstiče razvoj domaće IT scene. Legislativa, infrastruktura, podsticajni programi i olakšice kao i digitalizacija sektora javne uprave sinergetski omogućavaju IT kompanijama, startapima, preduzetnicima i mladim talentima da se nesmetano posvete razvoju svojih ideja, proizvoda i usluga.

Republika Srbija je jedna od prvih zemalja u regionu koja je usvojila inovacioni imperativ – ideju da uspešno učestvovanje u svetskoj privredi zasnovanoj na znanju podrazumeva prilagođavanje i unapređivanje tehnoloških i istraživačkih kapaciteta kroz saradnju javnog i privatnog sektora. Ovu misiju predvodi Fond za inovacionu delatnost. državna organizacija specijalizovana za pružanje podrške inovacionoj delatnosti i upravljanje finansijskim sredstvima za podsticanje inovacija.

Od 2015. godine u Republici Srbiji su izgrađena četiri naučno-tehnološka parka (Beograd, Novi Sad Niš i Čačak) koji pružaju infrastrukturne i stručne usluge privrednim društvima, naučnoistraživačkim i inovacionim organizacijama radi njihovog što brže primene novih tehnologija, stvaranja i plasmana novih proizvoda i usluga na tržištu, u cilju ubrzanog tehnološkog razvoja zemlje.

Ubrzani razvoj i upliv veštačke inteligencije u sve više segmenata društva podstakao je državu da usvoji strategiju razvoja u ovoj oblasti koja je usklađena sa evropskom inicijativom o veštačkoj inteligenciji. Pored ove strategije, Republika Srbija je donela i strategiju razvoja startap ekosistema, strategiju naučnog i tehnološkog razvoja, kao i strategiju razvoja elektronske uprave.

Svi navedeni činioci objedinjeno doprinose ubrzanom razvoju IT scene. Kada se tome doda i neporeciv talenat za tehnologiju ljudi sa ovih prostora za tehnologiju, razvoj vitalnog i dinamičnog IT sektora je očekivan. Zbog toga ne čudi što je Republika Srbija postala značajna tačka na globalnoj tehnološkoj mapi i sve privlačnija destinacija za ulaganja u IT industriju.

Na vrh