Balans između vremena za rad i kvalitetnog odmora je potreba savremenog čoveka. Srbija je zemlja koja kroz nekoliko krucijalnih aspekata čini da život njenih građana bude u ravnoteži. Zbog te činjenice Srbija privlači sve veći broj stranaca. A ovaj trend nije samo primetan kod turista, već i kod onih koji žele da se privremeno ili čak trajno dosele u Srbiju. Takođe, u poslednje vreme imamo sve više povratnika iz dijaspore - onih koji su se pre više decenija odselili. U ovom članku istražujemo šta sve podrazumeva balansirani način života u Srbiji i šta možete očekivati ako se odlučite da dođete u Srbiju.
Srbija se ponosi svojom dugom tradicijom i kulturom koja se neguje i prenosi kroz generacije. Slobodno možemo reći da značajan deo srpske kulture proizlazi iz našeg odnosa prema životu, ljudima i druženju. U Srbiji se rad visoko vrednuje, ali je fokus na kvalitetno provedenom vremenu namenjenom za odmor jednako važan, ako ne i važniji od samog rada. Tradicionalno, Srbi su druželjubiv narod koji najveći deo svog vremena provodi sa svojim porodicama, prijateljima i poznanicima. Kultura zajedničkog obeležavanja bitnih datuma je široko rasprostranjena. Bilo da su u pitanju venčanja, rođendani, verski ili državni praznici, ovakvi događaji su po pravilu raskošni i okupljaju velike grupe ljudi. Upečaljiv motiv srpskog folklora su i slave, svetkovine kojim porodice, u krugu prijatelja i rođaka obeležavaju dan svog sveca - zaštitnika. Takođe, svakodnevna, neformalna druženja su neizostavan činilac života ljudi sa ovim prostora, bilo da je u pitanju vikend ili radni dan.
Zakon o radu u Srbiji propisuje minimum 20 dana predviđenih za odmor zaposlenih lica. Bitno je napomenuti da mnoge kompanije kolektivnim ugovorima propisuju i dodatne dane za odmor. Broj dana odmora može da raste u zavisnosti od nekoliko faktora kao što su: dužina radnog staža, stručna sprema, složenost poslova ili broj dece zaposlenog. Takođe, sve više se, naročito u kompanijama iz oblasti informacionih tehnologija, upražnjava praksa neograničenih odmora. Pored zagarantovanog odmora, u Srbiji postoji značajan broj neradnih dana tokom državnih i verskih praznika. Spisak svih neradnih dana za tekuću godinu možete pronaći ovde.
Svi zaposleni u Srbiji ostvaruju pravo na plaćeno bolovanje u odnosu od mimimum 65% od prosečne plate u prethodna tri meseca. Srbija takođe ima jedne od najpovoljnijih odredaba zakona u svetu za trudnice i porodilje. Trudničko bolovanje odobrava izabrani lekar u slučaju komplikvanih trudnoća na koje bi rad mogao da ima štetan efekat. Tokom trudničkog bolovanja zaposlene trudnice dobijaju novčanu nadoknadu o trošku države. Porodiljsko odsustvo zajedno sa odsustvom namenjenim za negu deteta traje godinu dana i u potpunosti je plaćeno. Za treće i svako naredno dete majke dobijaju dve godine bolovanja. Treba napomenuti da zakon u Srbiji dozvoljava i očevima da koriste porodiljsko odsustvo.
Treći faktor koji utiče na blagostanje života u Srbiji proističe iz sadržajnosti i dostupnosti. Srbija se teritorijalno može smatrati malom zemljom. Dobra putna mreža omogućava da sa krajnjeg severa do južne granice putujete svega pet sati autoputem. Posebno su dobro locirani najveći gradovi, Beograd i Novi Sad koji svojim stanovnicima pružaju obilje raznovrsnog i kvalitetnog sadržaja kako unutar samih tih gradova tako i u radijusu od dva sata vožnje automobilom. Život u manjim gradovima, varošima i selima takođe pruža dosta prednosti. Dobijate sve prednosti malih sredina kao što su mir, tišina i jednostavnost a istovremeno ste vrlo blizu velikih gradova što će zadovoljiti neke druge vaše potrebe.
Bilo da vas interesuju bogata kulturna ponuda, istraživanje gastronomskih tajni, upoznavanje domaće kulturne baštine ili pak samo odmor i povezivanje sa prirodom, u Srbiji ćete naći obilje sadržaja koji pozitivno utiče na kvalitet života. Za detaljno upoznavanje sa čarima Srbije koja su vam nadomak ruke predlažemo posetu sajtu Turističke oragnizacije Srbije.
Kako je u 21. veku vreme postalo dragoceniji resurs nego ikad u istoriji, tako se i nametnula potreba njegovom uštedom. Srbija se može pohvaliti zavidno visokim nivoom digitalizacije javnih i privatnih usluga. Ove promene su skratile broj birokrastkih koraka, pojednostavile korisničko iskustvo i drastično smanjile vreme koje je građanima neophodno da regulišu obeveza i zadovolje svoje potrebe. Elektronski servisi poput portala za elektronsku identifikaciju,e-Uprave,e-katastra,e-poreza,Agencije za privredne registre ili našeg portala omogućavaju građanima Srbije i svim njenim posetiocima da svoje dragoceno vreme iskoriste na produktivniji i više ispunjavajuć način.
Na vrh