Безбедна оаза за грађане и туристе

Један од најбитнијих фактора за путовање или живот у другој држави је стање безбедности у њој. Свет је данас у кризи, много је ратних жаришта широм света, стопе криминала расту, а и климатске промене изразито утичу на све чешћу појаву катастрофалних природних непогода. Све то утиче на доношење одлуке да ли ће се неко одлучити да се пресели или провиде одређени период у другој држави.

Слободно и с правом можемо рећи да је Република Србија у овом тренутку безбедна земља која настоји да, у тренуцима великих изазова у свету, степен своје безбедности одржи па чак и унапреди. Период политичке и безбедносне нестабилности Србије који се везује за крај прошлог века је иза нас и перцепција Србије по овим питањима је данас значајно другачија него пре двадесет или тридесет година. Страх од ескалације насиља, ратова и терористичких напада је низак.

Низак ниво криминала

Криминал и разбојништва су нажалост неизоставан део живота. Не постоји апсолутно безбедно место на свету. Ипак, неки простори су безбеднији од других. Србија се може похвалити ниском стопом криминала у поређењу са већином држава у свету. Штавише, Репуиблика Србија је оцењена и као мање опасно место за живот од чак и од неких развијенијих европских земаља, а посебно од Сједињених Америчких Држава, Латинске Америке, великог дела Азије и читаве Африке. Низак ниво криминала и, последнично, висок индекс опште безбедности, омогућавају нам да свим иностраним држављанима који желе да се преселе у Србију или да је туристички посете гарантујемо безбедан боравак у нашој земљи.

Безбедност у Београду и другим великим градовима

Посебно је битно нагласити да се и највећи српски градови: Београд, Нови Сад, Ниш и Крагујевац, котирају као изразито безбедни градови. Београд, као милионски град, најпривлачнија је турстичка дестинација у Републици Србији. Такође, последњих година, Београд је постао прави магнет за људе из иностранства који траже квалитетно, приступачно и мирно место за породични живот. Као и свака метропола, Београд има својих изазова са криминалом. Ипак, индекс криминалних активности је низак. Штавише, Београд је знатно безбеднији од многих великих градова као што су Њујорк, Лондон, Париз, па чак и од Стокхолма, који се уобичајено сматра безбедном светском престоницом. Такође треба напоменути да Београд нема забрањених квартова (такозване но-го зоне). Можда нису сви крајеви Београда естетски допадљиви, али се и становници и туристи могу осећати спокојно у свим деловима града и преко дана и током ноћи.

Блага нарав природе у Републици Србији

Услед географских и климатских фактора многа подручја на земљи су прилично негостољубива и опасна за живот и људима који долазе у те пределе може да буде изразито тешко да се навикну. Опасност од природних непогода као што су разорни земљотреси, вулкани, цунамији, пожари и поплаве нису занемарљив фактор када бирамо локацију за живот.

Географски положај Србије је такав да јој је донео бројне проблеме кроз историју. Главни град Београд је рушен до тенеља 44 пута и дизан изнова. Осим што је стратешко место “између истока и запада”, разлог зашто су Београд и ови крајеви одувек били атрактивни бројним цивилизацијама су и повољни услови за живот. Лета у Београду и Републици Србији јесу врућа али нису неподношљива. Зиме могу бити оштре, али највероватније се ради о тек неколико дана испод нуле. Иако се Република Србија налази на трусном подручју, опасност од земљотреса разорне моћи је готово једнак нули. Вулканске активности су нешто о чему сигурно нећете бринути док сте у Србији. Страх од оргромних поплава и пожара је с обзиром на климатске промене свуда у свету с разлогом повећан, те вас можемо упозорити да су потребне мере опреза у приобаљима река током пролећних месеци и у шумским пределима током најтоплијих дана лета.

Ипак, према процени ризика од природних катастрофа, Србија спада у ред земаља са најнижим индексом.

На врх