Стартап култура у Србији

Србија последњих година постахе све значајнија тачка на мапи европске стартап сцене. Подстакнута развојем технолошких решења, дигитализацијом и подршком Владе Републике Србије, стартап култура у земљи бележи континуалан раст и, може се рећи да постаје један од ослонаца домаће привреде. Као иностраном држављанину ова информација може бити од великог значаја. Било да желите да унапређујете пословне односе са стартапима из Србије, радите у неком од њих, или чак покренете неки директно из Србије, можете очекивати високо развијену пословну свест, значајне подстицаје државних институција и доста прилика за сарадњу.

На спрској стартап сцени тренутно ради преко шест хиљада људи. Чињеница да је тај број готово дуплиран за последње две године, као и да је у истом периоду покренуто 300 нових стартапа, иде у прилог тврдњи о рапидном развоју стартап културе у нашој земљи. На овој страници можете пронаћи детаљан извештај са најсвежијим информацијама о стању српског стартап екосистема.

Током последње деценије бројни српски стартапи су прешли пут од гаража до великих компанија на светском нивоу. Једна од најпопуларнијих светских мобилних видео игара "Top Eleven", потекла је управо и Србије. Поред гејминга, српски стартапи су постигли глобално упечатљиве резултате и у области биотехнологије. Стручњаци из Србије су покренули платформу која омогућава научницима да брзо и ефикасно анализирају геномске податке, што је од великог значаја за истраживање у области медицине и биологије. Најпознатији светски сервис за резервисање риболовачких путовања је такође идеја која потекла и развија се у Србији.

Успешних примера, као што се да приметити, има на претек, а формула тог успеха лежи у комбинацији талента људи са ових простора и планског подстицаја за стартапе на свим нивоима.

Влада Србије препознала је значај стартапа за економију земље и предузела стратешке кораке како би подржала њихов развој. Они обухватају различите моделе финансирања и програме подршке, као и развијање мреже за обезбеђивање инвестиција у сарадњи са привредом. Такође, значајну улогу имају и подстицајни планови пореских олакшица намењеног онима који се одлучују да започну своје стартап бизнисе.

Подршка предузетницима се огледа и кроз бизнис инкубаторе, којих у Србији има преко 40, а њихове услуге користи више од 50 младих предузетника. Највише их је у Београду, Нишу и Новом Саду где доминирају мала и средња предузећа информационих и дигиталних технологија. Поред инкубатора, знатан број co-working простора широм Србије, омогућава да се предузетници и стручњаци повезују и размењују знање.

Програми подршке се огледају и кроз наизглед мала али врло вредна унапређења поготово за стартапе како би се на почетку фокусирали искључиво на развој бизниса. Примера ради, у Србији можете основати фирму дигитално, без одласка у Агенцију за привредне регистре и са оснивачким капиталом од 100 динара (мање од 1 евра). Све пореске обавезе такође можете регулисати у потпуности онлајн уз поседовање квалификованог електронског сертификата. Поред тога, електронске фактуре су од 2022. године једнако валидне као и папирни документи.

Поред неопходних државних интервенција које служе да олакшају и подстакну развој стартап сцене, битно је напоменути да се домаћи стартапи развијају у оквиру најплодније и најбрже растуће гране привреде - области информационих технологија. Само у 2023. години извоз домаћег ИТ-ја је износио око четири милијарде долара, што представља раст од око 40% у односу на претходну годину. То имплицитно значи да су домаћим стартапима широм отворена врата сарадње са успешним компанијама, и најбољим стручњацима. Поред тога, различите стартап i tech конференције, такмичења и радионице организују се широм земље, пружајући прилику за умрежавање и учење. Већина ових догађаја се одржава на енглеском језику, те ово може бити идеална прилика да се интегришете у заједницу.

У складу са савременим светским тенденцијама, у Србији се поклања интензивна пажња развоју женског технолошког предузетништва и равноправног положаја полова у ИТ-ју. Прошле године је кроз бројне радионице и курсеве прошло преко 3000 жена и девојака које су оспособљене вештинама које им омогућавају да једноставније уплове у стартап окружење.

Све информације везане за развој стартапа можете пронаћи на стартап специјализованом за питања старап културе у Србији који функционише под покровитељством Министарства привреде Републике Србије. Било да вас интересује да пронађете поуздану инвестицију, научите све о пореским олакшицама или пронађете информације о свим релевантним догађајима, овај портал ће вам бити од помоћи. Такође, најтоплије вам препоручујемо да посетите и портал Фонда за иновациону делатност који је специјализован за пружање подршке иновационој делатности и управљање финансијским средствима за подстицање иновација.

На врх