Србија нуди обиље могућности за квалитетно високо образовање. У Републици Србији постоји 18 универзитета, од тога 8 државних и 10 приватних. Списак свих акредитованих универзитета и факултета у Републици Србији можете пронаћи овде.
Универзитети из Републике Србије, који нуде усавршавање на академским и струковним студијама, налазе се на неколико престижних листа за рангирање универзитета у свету. Четири универзитета из Републике Србије рангирана су на Шангајској листи међу најбољим универзитетима у свету у различитим категоријама према наставно – научним областима.
Универзитет у Београду се годинама уназад видоко котира на Шангајској листи. Тренутно се налази између 301. и 400. позиције, што је скок у односу на 2022. годину када је био пласиран између 401. и 500. места на листи најбољих универзитета у свету. Универзитет у Новом Саду налази се међу 1000 најбољих у 2023. години. Ова два универзитета су високо позиционирана и на многим другим међународним листама које оцењују квалитет високообразовних установа.
Универзитет у Београду је постигао значајне резултате на светском нивоу у областима као што су прехрамбене науке и технологија, рударско инжењерство, хемијско и металуршко инжењерство, физика, саобраћајне науке, стоматологија и фармација. Такође, Универзитет у Београду је на листама најбољих универзитета и у областима математике, грађевинарства, нанонаука и нанотехнологије, ветерине, медицине, пољопривреде, педагогије и психологије.
Универзитет у Новом Саду остварио је изузетне резултате у области прехрамбене науке и технологије, ветерине и хемијског инжењерства, док је Универзитет у Нишу рангиран међу 500 најбољих универзитета за студије и истраживања у математици и хемијском инжењерству. Универзитет у Крагујевцу је високо рангиран у области математике.
Универзитети, академије, факултети и високе школе широм Републике Србије нуде велики број атрактивних курикулума који прате савремене трендове и потребе тржишта. Студенти могу да похађају наставне програме из области као што су: информационе технологије, инжењерство, архитектура и грађевинарство, медицина, стоматологија, фармација, ветерина, природне науке и пољопривреда. Такође српски универзитети нуде студентима могућности да похађају квалитетне програме из бројних других области као што су менаџмент и администрација, право, економија, политичке науке, новинарство и комуникологија, уметност, хуманистичке науке, наука о образовању, туризам и угоститељство, језици и филологија, и спорт.
Српски универзитети су активни у научним сарадњама како на државном тако и на међународном нивоу. Ови истраживачки програми омогућавају студентима докторских студија и истраживачима из Републике Србије да учествују у изузетним пројектима, користећи савремене технологије.
Поред могућности стицања дипломе високог образовања на студијама у Србији, неке високошколске установе нуде и кратке програме који су намењени професионалном усавршавању у одређеним областима. Такође, организују се и летње школе које окупљају студенте из Србије и из иностранства. Поред летњих школа, ту су и школе језика за усавршавање српског језика.
На врх