Признавање стране школске исправе је поступак којим се квалификација стечена у иностранству изједначава са одговарајућом, важећом јавном исправом Републике Србије, чиме стичете право за наставак школовања и/или на запошљавање. Поступак професионалног признавања спроводи ENIC/NARIC ЦЕНТАР као организациона јединица Агенције за квалификације. За евиденцију страних установа надлежно је Министарство просвете Републике Србије.
Право на признавање стране школске исправе имате ако сте:
Поступку признавања подлежу:
Ученик који је основно образовање или један од последња два разреда основног образовања завршио у иностранству или који је у Републици Србији завршио страну основну школу или један од њена последња два разреда, након признавања стране школске исправе, уписује се у први разред средње школе преко броја одређеног за упис ученика. Признавање стране школске исправе врши се у Агенцији за квалификације.
Као родитељ, односно законски заступник ученика подносите писани захтев Окружној комисији за упис ученика у средњу школу школске управе на чијој се територији налази средња школа. Адресар свих школских управа налази се овде.
Захтев подносите у надлежној школској управи попуњавањем обрасца. У захтеву се исказује најмање пет опредељења (школа и образовни профил/смер гимназије). Уз захтев се прилаже и фотокопија решења о признатој страној школској исправи. Уколико процедура признавања стране школске исправе није завршена, неопходно је предати потврду о предатој документацији за признавање стране школске исправе, а касније документацију допунити решењем.
Окружна комисија за упис ученика у средњу школу спроводи равномерно распоређивање кандидата по школама. За упис на поједине образовне профиле неопходно је испунити и одређене здравствене услове, због чега је приликом уписа у школу потребно и да приложити и одговарајућу потврду релевантне здравствене установе. Ученик који је поднео захтев за признавање стране школске исправе основног образовања, може да буде условно уписан у наредни разред, ако поступак није окончан до почетка школске године.
За упис у одређене школе потребно је да ученик положи пријемни испит. Пријемни испити се полажу за музичке, балетске и ликовне образовне профиле, односно за упис у одељења за ученике са изузетним способностима као и у школе у којој се део наставе остварује на страном језику.
Изузетно, ученик који је завршио последња два разреда основног образовања у иностранству или у страној школи у Републици Србији, после признавања стране школске исправе, може без полагања пријемног испита да се упише у школу у којој се део наставе на остварује језику на коме је завршио последња два разреда основног образовања, уколико је број ученика у одељењу после распоређивања мањи од 30.
Датуме пријављивања и полагања пријемних испита можете пронаћи у Календару активности Министарства просвете.
Министарство просвете најкасније до почетка маја објављује Конкурс за упис ученика у први разред средње школе за наредну школску годину.
Уколико је ученик претходни разред средњег образовања завршио у иностранству или у страној школи у Републици Србији, уписује се у наредни разред средње школе након признавања стране школске исправе. Признавање одговарајућег разреда образовног профила или смера гимназије на основу стране школске исправе врши се у Агенцији за квалификације.
Решење може да садржи и списак испита из претходних разреда које је потребно да ученик положи да би уписао наредни разред.
Као родитељ, односно законски заступник ученика, пре почетка школске године подносите писани захтев за упис директору школе који ученик уписује. Уз захтев се прилаже и фотокопија решења о признатој страној школској исправи. Уколико су сва одељења тог разреда образовног профила / смера гимназије попуњена, директор може да одбије захтев за упис. У том случају, потребно је да се обратите писаним захтевом директору неке друге школе.
Уколико вам је потребно признавање дипломе средњег образовања, потребно је да се обратите Агенцији за квалификације. Све информације можете пронаћи на њиховом сајту, а захтев можете поднети у Агенцији лично, поштом или онлајн.
Уз попуњен захтев који можете пронаћи овде, потребно је доставити и следећа документа:
1. Оригинално сведочанство (или оверена копија) о последњем завршеном разреду средње школе, односно сведочанство/диплома о завршеној средњој школи (или оверена копија), који морају бити оверена печатом од стране надлежног органа у земљи у којој је издат документ.
2. Превод сведочанства последњег завршеног разреда код овлашћеног судског тумача у Републици Србији за:
3. Доказе о свим претходно завршеним разредима у Републици Србији или иностранству (скенирана сведочанства свих претходно завршених разреда или по једна фотокопија, у случају да се захтев не подноси путем електронског формулара).
4. Доказ о уплати таксе за трошкове поступка признавања стране школске исправе за средње образовање у корист Агенције за квалификације. Пример попуњене уплатнице можете пронаћи овде.
Упутство за покретање поступка признавања страних средњошколских исправа се налази овде.
Врсте признавања страних високошколских исправа:
Уколико сте стекли високо образовање у иностранству и желите да наставите школовање у Републици Србији, потребно је да се обратите универзитету и факултету на који желите да се упишете како бисте добили информације у вези са признавањем ваше дипломе. Препоручујемо да ступите у контакт са надлежним секретаријатом или управом за последипломске студије конкретне високошколске институције коју желите да упишете.
Упутство за покретање поступка признавања страних високошколских исправа се налази овде Ово упутство се односи на поступак за професионално признавање страних високошколских исправа. Професионално признавање се врши по претходно извршеном вредновању страног студијског програма, у складу са Законом о Националном оквиру квалификација Републике Србије и законом који уређује високо образовање. Захтев за професионално признавање заинтересовано лице подноси Агенцији искључиво електронским путем на порталу Агенције.
Поступак за професионално признавање страних високошколских исправа се састоји из три корака:
Уколико вам је неопходно признавање степена стручне спреме ради запослења у Републици Србији, такође је потребно да се обратите Агенцији за квалификације. Захтев подносите електронски преко њихове платформе, а поступак у просеку траје 8 дана за највећи број светских факултета. Остале информације о процедури, потребној документацији и таксама можете пронаћи на сајту Агенције.
На врх