Здравство и здравствено осигурање

Приликом доласка у Србију, једно од главних питања које треба регулисати јесте здравствено осигурање. Здравствени систем Републике Србије обухвата мрежу институција у којима сви грађани имају приступ комплетној здравственој заштити.

Хитна медицинска помоћ

Страни држављани, као и наши држављани који живе и раде у иностранству, за време привременог боравка у Србији, имају право на хитну медицинску помоћ. Начин остваривања права на хитну медицинску помоћ се разликује по земљама. Више информација о томе која правила важе за коју земљу можете прочитати овде.

Међународне споразуме којима је дефинисана сарадња у области здравственог осигурања, Република Србија закључила је са 25 држава и 1 провинцијом. За више информација о међународним уговорима, посетите ову страницу.

Систем здравственог осигурања за странце који живе у Србији

Државно здравствено осигурање функционише кроз систем обавезног осигурања, а за оне који желе додатно осигурање, постоји и опција приватног здравственог осигурања.

Државно здравствено осигурање

Државно здравствено осигурање подразумева доприносе које, директно или преко свог послодавца, плаћате Републичком фонду за здравствено осигурање на месечном нивоу. Ови доприноси покривају трошкове лечења у свим државним домовима здравља, амбулантама, болницама и специјалистичким клиникама. Ваше здравствено осигурање покрива све процедуре, интервенције и операције за које постоји третман у Републици Србији.

Државно здравствено осигурање у Републици Србији је обавезно било да сте запослени у компанији, или сте самостални предузетник. У случају да сте запослени у одређеној компанији, доприносе за здравствено осигурање на месечном нивоу уплаћиваће ваш послодавац. Такође, ваш послодавац је дужан и да овери вашу здравствену књижицу након што вас пријави у централни регистар осигураника.

Као предузетник сносите обавезу да сами уплаћујете доприносе. Такође, дужни сте и да се региструјете у матичној РФЗО установи и том приликом оверите здравствену књижицу.

Уколико са одређеним правним лицем заснујете уговор о делу, то лице ће бити у обавези да плати доприносе за ваше здравствено осигурање. Врло је битно напоменути да је доприносе неопходно измиривати редовно, на месечном нивоу, како би ваша здравствена књижица била оверена што вам омогућава приступ здравственој заштити.

Поред осигураног лица које уплаћује, или коме су плаћени доприноси за државно здравствено осигурање, право на осигурање стиче и супружник у случају да нема основ по коме себи може плаћати доприносе за здравствену заштиту.

Деца до 18 година аутоматски добијају здравствено осигурање, као чланови породице. Након навршених 18 година лице може имати гарантовану здравствену заштиту или као део породице у којој је један од чланова осигуран или као лице које не остварује редовне приходе (незапослено лице). На овакав вид здравственог осигурања лице стиче заштиту до навршених 26 година.

Приватно здравствено осигурање

У Републици Србији се можете одлучити и за опцију додатног, добровољног приватног здравственог осигурања у једном од система који пружају ову услугу, по сопственом избору. Приватне амбуланте, болнице и клинике пружају цео спектар здравствених услуга. Услуге приватних система можете обезбедити путем додатног здравственог осигурања или према стандардизованим цена за конкретне здравствене прегледе и интервенције.

Основ за полису приватног здравственог осигурања је уговор који закључујете са осигуравајућим друштвом, а уколико већ имате овакво осигурање у иностранству, први корак је да проверите да ли ваше матично осигуравајуће друштво има представништво у Србији. Комплетан регистар осигуравајућих друштава која послују у Републици Србији можете пронаћи на сајту Народне банке Србије.

На врх