Дигитални номади у Србији

У Србији, дигитални номади постају све присутнији. Овде налазе средину која им пружа гостопримство, добар животни баланс, пријатну климу, повољне трошкове живота и богату културну понуду. Многи од њих се насељавају у градовима као што су Београд, Нови Сад или Ниш, где постоји добра инфраструктура и мноштво садржаја у сагласју са стилом живота дигиталних номада.

Једна од предности живота дигиталних номада у Србији је и локална заједница која је прихватила овакав начин рада. Постоји велики број коворкинг простора и кафеа који су прилагођени за рад на даљину (пријатна атмосфера, стабилан и брз интернет) што омогућава номадима да лако пронађу место за рад и да упознају друге истомишљенике.

Ти елементи „радне инфраструктуре“ су од кључног значаја за дигиталне професионалце чији рад не зависи од локације на којој бораве. Споља се препознаје постојање технолошке сцене која се веома брзо развија и екосистема стартап компанија, тако да је све више великих глобалних стартап компанија које се појављују на сцени настају у Србији.

Већ неколико година, Србија као земља посвећена је дигиталној трансформацији и улагањима у економију базирану на знању.. Држава је увела пореске олакшице за дигиталне номаде, посебан визни режим за чланове српске дијаспоре који планирају повратак у земљу и улаже значајна средства у инфраструктуру - од свуда доступног интернета до паркова науке и технологије. Осим тога, годишњи раст извоза у ИЦТ сектору већи је од 20%, што отвара више могућности за дигиталне номаде да остану у Србији и пронађу нове прилике за запослење.

Номади у Србији су углавном људи из Северне Америке, узраста између 20. и 34. године, ИТ стручњаци који се у Србији задржавају у просеку два и по месеца, између априла и октобра, када је лепо време.

Према извештају Belgrade — Digital Friendly City оно што дигитални номади издвајају као највећу предности Србије је домаћа храна, пријатни људи који одлично говоре енглески језик, добар проток интернета, и повољне цене.

Иако постоје и изазови, попут културолошких, они овде ретко представљају препреку, већ се велики број дигиталних номада добро сналази и ужива у овим различитостима. Са друге стране језичке препреке готово не постоје јер већина људи у Србији говори енглески језик.

Прeма саjту Nomadlist где номади рангирају посећена места, Београд, главни град Србије, у последњих неколико година је међу 20 најбољих места за живот у свету, док је у Европи на четвртом месту, испред метропола као што су Барселона и Лондон.

Добре резултате у овом истраживању Београд остварује у областима као што су квалитет живота, безбедност грађана и туриста, слобода говора и друге.

Србија је постала популарна дестинација за дигиталне номаде због својих природних лепота, ниског трошка живота и пријатне културне понуде. За многе, живот као дигитални номад у Србији представља најбољу комбинацију између рада и искуства нових дестинација. Уколико желите да сазнате на чему се заснива баланс између живота и рада у Србији, предлажемо да прочитате наш чланак о тој теми.

Такође, у Београду, али и широм Србије, постоје активне заједнице које често организују догађаје који су идеална прилика да се професионалци у овој области повежу и интегришу у индустрију. Већина ових догађаја је на енглеском језику.

Како се Србија налази у центру Европе и има одличну путну инфраструктуру, што омогућава дигиталним номадима да лако путују по региону и истражују друге земље и културе.

Дигитални номади у Србији често налазе инспирацију у богатству и разноврсности културе, историје и природе које ова земља нуди. Од историјских градова са богатом наследством до прелепих планина и плавих језера, Србија има широк спектар природних и културних лепота који привлаче дигиталне номаде из целог света.

На врх