Порези на приход

Уколико сте страни држављанин који ради у Србији, овај текст служи да вас упозна са вашим пореским правима и обавезама. Било да сте запослени, самозапослени, или сте дигитални номад, односно упућено лице, благовремено регулисање пореских обавеза на приход је саставни део вашег боравка у Србији.

Порез на доходак физичких лица обрачунава се и плаћа у складу са Законом о порезу на доходак грађана.

Уколико сте страни држављанин запослен у Србији

Под зарадом, за пореске сврхе, сматра се зарада која се остварује по основу радног односа, дефинисана законом којим се уређују радни односи и друга примања запосленог.

Порез на зараду обрачунава се и плаћа по стопи од 10%. Пореску основицу чини зарада умањена за месечни неопорезиви износ. За 2024. годину неопорезиви износ је 25.000 динара месечно. Овај износ се усклађују годишњим индексом потрошачких цена у календарској години која претходи години у којој се усклађивање врши, према подацима републичког органа надлежног за послове статистике.

Послодавац као исплатилац прихода обрачунава и плаћа порез по одбитку, тако што за сваког обвезника и за сваки појединачно исплаћени приход, обрачунава, обуставља и уплаћује порез на прописани јединствени уплатни рачун у моменту исплате прихода, у складу са прописима који важе на дан исплате прихода, осим ако Законом о порезу на доходак грађана није друкчије прописано.

По основу зараде обрачунавају се и плаћају доприноси за обавезно социјално осигурање (за пензијско и инвалидско осигурање, за здравствено осигурање и за осигурање за случај незапослености).

Стопе по којима се обрачунавају и плаћају доприноси јесу:

  • за обавезно пензијско и инвалидско осигурање - 24% (на терет послодавца плаћа се по стопи од 10%, а на терет запосленог по стопи од 14%);
  • за обавезно здравствено осигурање - 10,3% (на терет послодавца и на терет запосленог плаћа се по стопи од 5,15%);
  • за осигурање за случај незапослености - 0,75% (плаћа се на терет запосленог).

Истичемо да, je прописана олакшица за запошљавање за новонастањеног обвезника, у виду умањења основице пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање за 70% по основу зараде новонастањеног обвезника, који у периоду од 24 месеца који претходе дану закључења уговора о раду са квалификованим послодавцем није претежно боравио на територији Републике Србије или који у моменту закључења уговора о раду са квалификованим послодавцем има мање од 40 година живота, а који је у периоду од 12 месеци који претходе закључењу уговора о раду са квалификованим послодавцем претежно боравио ван територије Републике Србије ради даљег школовања, односно стручног усавршавања. Олакшица је у примени од 1. марта 2020. године, а остварује се за период од 5 година од дана закључења уговора о раду. Право на умањење основице пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање по основу зараде има онај новонастањени обвезник који се истовремено са заснивањем радног односа или у разумном року по заснивању радног односа, настањује на територији Републике Србије и који испуњава услов да се сматра њеним пореским резидентом и осигураником.

Уколико сте страни држављанин који је самозапослен у Србији

Лица која у Републици Србији региструју самосталну делатност, као предузетници, подлежу опорезивању прихода по стопи од 10%.

Пореску основицу чини опорезива добит или паушално утврђени приход, у зависности од избора обвезника и испуњења прописаних услова. Порез на приходе од самосталне делатности на опорезиву добит плаћа се самоопорезивањем, док се порез на паушално утврђени приход плаћа по решењу Пореске управе.

По основу прихода од самосталне делатности, предузетници плаћају доприносе за обавезно социјално осигурање (пензијско и инвалидско осигурање, здравствено осигурање, и осигурање за случај незапослености).

Стопе по којима се обрачунавају и плаћају доприноси су:

  • за обавезно пензијско и инвалидско осигурање - 24%;
  • за обавезно здравствено осигурање - 10,3%;
  • за осигурање за случај незапослености - 0,75%.

Детаљне информације о пореским обавезама за самозапослене, доступне су на вебсајту Пореске управе и у Пореском информатору за физичка лица која обављају самосталну делатност, и који можете преузети овде.

Уколико сте дигитални номад или вршите посао на територији Републике Србије као запослени у страној фирми (упућено лице)

Уколико сте страно физичко лице — нерезидент, и остварујете приходе од ауторских и сродних права и по основу уговорене накнаде за рад на територији Републике Србије од исплатиоца прихода из иностранства (правно лице, предузетник или физичко лице) или домаћег физичког лица, односно од другог лица које приликом исплате прихода не обрачунава и не плаћа обавезе по основу пореза и доприноса у Републици Србији, имате обавезу самосталног обрачуна и плаћања пореза на доходак и доприносе за обавезно социјално осигурање (допринос за пензијско и инвалидско осигурање и допринос за здравствено осигурање).

Порези и доприноси на приходе од ауторских и сродних права и уговорене накнаде за извршени рад, на које се порез плаћа самоопорезивањем плаћају се квартално на основу прихода остварених у том периоду.

Можете изабрати један од два алтернативна начина признавања нормираних трошкова у динарском износу и утврђивања основице пореза на доходак грађана и основице доприноса за пензијско, инвалидско и здравствено осигурање.

Први модел

  • Признају се нормирани трошкови од 103.296 динара квартално;
  • Порез се плаћа по стопи од 20%;
  • Основица доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за квартал је опорезиви приход;
  • Основица доприноса за обавезно здравствено осигурање за квартал је најмање троструки износ основице од 15% просечне месечне зараде у Републици Србији.

Други модел

  • Признају се нормирани трошкови од 62.300 динара квартално увећани за 34% бруто прихода оствареног у кварталу;
  • Порез се плаћа по стопи од 10%;
  • Основица доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за квартал је најмање троструки износ најниже месечне основице доприноса;
  • Основица доприноса за обавезно здравствено осигурање је иста као и за претходну групу обвезника.

За сваки квартал постоји могућност избора различите пореске основице, где обвезници за сваки квартал утврђују и плаћају порез, а пореска пријава се подноси у року од 30 дана од истека квартала, када је и рок за плаћање пореза. Информације у вези са опорезивањем и потребни формулари доступни су на овом линку.

Уколико сте упућени на рад у Србију од стране иностраног послодавца, обрачунавају се и плаћају порез и доприноси за обавезно социјално осигурање на вашу зараду, осим ако међународни уговори не предвиђају другачије регулисање ових обавеза.

На врх