Покрените поступак регистрације

Регистрација се покреће подношењем регистрационе пријаве. Пријава за регистрацију ДОО се може поднети искључиво електронски, се врши у апликацији Агенције за привредне регистре.

Пријава за регистрацију предузетника може бити поднесена или електронски или подношењем писаног обрасца и то:

  • Лично, у седишту Агенције за привредне регистре у Бранковој 25 у Београду, или у једној од 13 филијала Агенције или одређеним општинским канцеларијама (више информација овде);
  • Поштом, слањем документације на адресу: Агенција за привредне регистре, Бранкова 25, 11000 Београд, Србија.

За електронску Регистрацију оснивања предузетника или привредног друштва потребно је да подносилац пријаве поседује:

  • налог на Порталу eID.gov.rs.
  • квалификовани електронски сертификат (електронски потпис) издат од сертификационог тела у Републици Србији,
  • инсталиран читач електронских картица и инсталирану NEXU апликацију за електронско потписивање
  • Visa, MasterCard или Dina платне картице за плаћање накнаде.

еРегистрација оснивања привредних друштава и других привредних субјеката се врши у апликацији Агенције за привредне регистре.

Једношалтерски систем регистрације

Успостављањем „једношалтерског система регистрације“ (енгл. Оne-stop-shop), између Агенције за привредне регистре (АПР), Пореске управе и Централног регистра обавезнoг социјалног осигурања (ЦРОСО), омогућено је да се заједно са решењем о оснивању, које доноси Агенција за привредне регистре, добија истовремено регистарски/матични број из Републичког завода за статистику и порески идентификациони број (ПИБ), који додељује Пореска управа.

Такође, подношењем јединствене регистрационе пријаве оснивања привредног субјекта у АПР-у уједно се може поднети и евиденциона пријава пријава за ПДВ Пореској управи како за друштва тако и за предузетнике као и пријава предузетника на паушално, опорезивање или исплату личне зараде.

Најзад, путем једношалтерског система регистрације преко АПР врши се и пријава на обавезно социјално осигурање Централном регистру обавезног социјалног осигурања за предузетника или за оснивача који је уједно и регистровани заступник привредног друштва.

Потпис квалификованим електронским сертификатом

Важно је да будете информицани о томе шта је потпис квалификованим електронским сертификатом (квалификовани електронски потпис), чему служи, и како да га прибавите.

Да бисте могли да оснујете привредно друштво или да се електронски региструјете као предузетник, потребан вам је потпис квалификованим електронским сертификатом Потпис квалификованим електронским сертификатом је електронска замена руком писаног потписа којом се идентификује потписник и гарантује интегритет података. Потпис квалификованим електронским сертификатом је скуп података у електронском облику, то није дигитална слика својеручног потписа.

Како бисте могли да креирате потпис квалификованим електронским сертификатом, морате поседовати квалификовани електронски сертификат (КЕС), којим можете приступати електронским услугама и потписивати електронске документе. Квалификоване електронске сертификате издају сертификациона тела.

Министарство унутрашњих послова (МУП) издаје квалификовани електронски сертификат са дигиталним потписом на чипованим личним картама. Како бисте га прибавили потребно је да лично одете у најближу испоставу МУП-а и поднесете захтев. МУП не наплаћује издавање КЕС-а. Више информација доступно је на веб презентацији Министарства унутрашњих послова.

Постоје и друга (комерцијална) сертификациона тела која издају квалификоване електронске сертификате, али се они наплаћују.

Квалификовани електронски сертификат можете користити да бисте електронски потписивали документа и како бисте основали фирму електронски. Може вам бити врло користан (у неким случајевима и неопходан) у пословању, а пре свега је потребан за:

  • Предају завршних финансијских извештаја у Агенцији за привредне регистре.
  • Евидентирање стварног власника у року од 15 дана од дана оснивања фирме.
  • Пријаву радника у ЦРОСО.
  • Увид у стање пореског дуга у Пореској управи и локалној пореској администрацији.
  • Издавање дозвола за градњу.
Будите обавештени - користите електронско сандуче

еСандуче је електронско поштанско сандуче које се од маја 2020. године додељује сваком регистрованом кориснику Портала еУправа како би органи јавне управе могли да му електронски достављају акта и обавештења. Електронска достава омогућава брзу, једноставну, поуздану и бесплатну доставу решења, потврда и других аката и обавештења од стране јавне управе у електронском облику, као и праћење статуса послатих аката у сваком моменту.

Корисници Портала еУправа добијају имејл односно СМС обавештење о приспећу електронског документа у еСандуче, након чега се документ може преузети у било ком тренутку. Осим ове могућности, кориснику Портала еУправа и органима јавне управе је доступна и потврда о достави која садржи податке о статусу доставе, чиме се унапређује правна сигурност и отклањају могуће сумње у правоснажност одлука.

Очекује се да у наредном периоду еСандуче постане доминантан канал за доставу писама и других обавештења грађанима и привреди.

На врх