Образовање и упис у школу

Систем образовања у Републици Србији обухвата предшколско васпитање и образовање, основно И средње образовање и васпитање и образовање одраслих. По закону свако лице има право на образовање и васпитање. Такође Устав Републике Србије налаже да је основно образовање обавезно и бесплатно, а средње образовање бесплатно. Институције на свим нивоима образовања могу бити државне (јавне) или приватне.

Основно образовање

Основно образовање траје осам година и подељено је у два циклуса:

  • од 1. до 4. разреда (један наставник за све предмете осим страних језика и појединих факултативних предмета),
  • од 5. до 8. разреда (један наставник за сваки предмет).

У први разред основне школе уписује се дете које до почетка школске године (1. септембра)  има најмање шест и по, а највише седам и по година. Школа је дужна да упише свако дете са подручја школе. Школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља, у складу са могућностима школе. Родитељ има право да изабере основну школу у коју жели да упише дете подношењем захтева изабраној школи најкасније до 1. фебруара  у години у којој се врши упис.

За уписивање у први разред не постоје пријемни испити, осим за основне музичке и балетске школе. Школски психолог обавља психолошку процену како би проценио спремност детета да похађа школу. Уколико је потребно, на основу мишљења школског психолога, упис се може одложити за годину дана. Такође, могуће је и да се дете узраста између 6 и 6,5 година упише у први разред ако покажу потребну спремност и зрелост.

Кроз опцију еЗаказивање на порталу еУправа родитељима је омогућен онлине упис деце у први разред основне школе путем. На овај начин родитељи једним одласком у школу завршавају све активности везане за упис детета у школу.

Уколико желите да ваше дете похађа приватну основну школу добро је да знате да у нашој земљи постоји развијен систем приватних основних школа са међународно сертификованим програмима као што су “основне школе Међунардоне матуре” (International Baccalaureate) или система “Cambridge IGCSE”.

Средње образовање

Систем средњег образовања у Србији обухвата средње школе општег типа (гимназије), средње стручне школе, уметничке школе и војне школе. Осим појединих стручних школа које трају три године, средње образовање у Србији траје четири године. Поред државних школа, Република Србија поседује и систем приватног средњошколског образовања као и мрежу интернационалних средњих школа.

Средња школа се уписује након положеног завршног испита у основној школи. Рангирање за упис се врши на основу постигнутог успеха у шестом, седмом и осмом разреду, успеха на завршном испиту и успеху на такмичењима. За специјализоване гимназије и одељења и уметничке школе је потребно да ученик положи и пријемни испит.

Упис у средње школе чији су оснивачи Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе врши се путем портала портала Моја средња школа.

Уколико је дете основну школу завршило у иностранству, потребно је на сајту Агенције за квалификације покренути поступак за признавање стране основношколске исправе.

Високо образовање

У Србији се делатност високог образовања остварује на девет државних универзитета и на 21 државној академији и високој школи струковних студија. Такође, високо образовање се одвија и на приватним високошколским установама, које су акредитоване од стране Националног акредитационог тела. Списак свих акредитованих факултета и универзитета у Србији можете пронаћи на следећем линку.

Основни услов за упис на факултет јесте да имате завршену четворогодишњу средњу школу. Право на високо образовање имају сва лица са положеном општом, стручном или уметничком матуром. Поједини факултети могу поставити специфичније услове.као што су завршен одређени тип средње школе, посебне здравствене и друге способности, и слично. Детаље о условима за упис на одређени факултет можете наћи на сајту факултета који желите да упишете.

Уколико сте средњу школу завршили у иностранству потребно је да покренете поступак за признавање средњошколске дипломе на сајту Агенције за квалификације.

Након дипломирања на факултету добијате уверење о завршеним студијама. Диплому коју издаје универзитет потписује ректор универзитета, тако да се она једном или два пута годишње уручује дипломцима који су у претходној години дипломирали.

Пре самог повратка у Србију, пожељно је да посетите сајт Агенције за квалификације и проверите које документе је потребно да припремите док сте још у земљи из које долазите. Када стигнете у Србију, сву потребну документацију предајете лично у Агенцији за квалификације или је шаљете препорученом поштом. Ова агенција је задужена та признавање основног, средњег и високошколског образовања стеченог у иностранству.

На врх